کنکور سینما

cinema film elements and objects
2 1,073
تا دیر نشده مشکلتو بگو به مشاورت بگم:
منابع کنکور هنر چی هستن ؟

میدونی که اگه منابع اشتباهی بخونی کل زحماتت هدر میره ، در نهایت سر جلسه کتکورت تو هستی و کلی سوال که نمیدونی از کجا اومدن چون منابع درستی رو نخونده بودی ! آکادمی آرته ارائه کننده دقیق ترین منابع کنکو هنر با توجه به سطح درسی ، هدف و علاقته . لیست معتبر ترین منابع درسی رو از ما بگیر

دریافت مشاوره
چطوری باید برنامه ریزی انجام بدم؟

دانش آموزایی هستن که روزی 12 ساعت تلاش میکنن ولی با سرعت 200 کیلومتر توی مسیر اشتباهی درس میخونن! چون برنامه ریزی خوبی ندارن . اگه دنبال یه رتبه خفن توی سال کنکورت هستی و میخوای رو صندلی یکی از بهترین دانشگاه ها بشینی باید بدونی که برنامه ریزی اصولی با متد های روز جهان حرف اول رو برای موفقیتت میزنه . آکادمی آرته ارائه کننده جدید ترین متد های آموزشی و مطالعه هست که هر سال کلی رتبه برتر داره . چرا تو رتبه امسال نباشی ؟

دریافت مشاوره
عدم تمرکز وسط درس خوندن

تمرکز بالا مثل یه جت سرعتی عمل میکنه ! اگه میخوای جت ببندی درس بخونی باید مهارت تمرکز رو یاد بگیری یادت باشه که تمرکز قابل پرورشه پس اگه خیلی بی تمرکزی و حسابی از دستش کلافه شدی وقتشه که این مهارت مهم و آموزش ببینی تا توی یه هفته از تموم کنکوریا جلو بزنی بهت قول میدم که نتیجه میده کافیه از تکنیکای جادویی تمرکز استفاده کنی

دریافت مشاوره
شیوه مطالعه درس هارو بلد نیستم

اگه امروز درس میخونی فردا یادت میره ، اگه با زور و فشار و اعصاب خوردی درسارو یاد میگیری ، اگه همش استرس داری که مطالبو تا روز کنکو فراموش کنی و سر جلسه هیچی یادت نمونده باشه ! جای نگرانی نداره کافیه یاد بگیری که شیوه درست و اصولی درس خوندن چطوریه اون موقع هست که از سال کنکورت کلی تجربه خوب برات میمونه ، دیگه دوران استرس و اعصاب خوردی تموم شده وقتشه که با متد های روز مطالعه آشنا بشی تا شاهد قبولی خودت توی دانشگاه مورد علاقه ات باشی ، آکادمی آرته ارائه کننده جدیدی ترین متد های روز دنیاست و کمکت میکنه به بهترین نحو درس بخونی کافیه مشکلتو به من بگی​

دریافت مشاوره
انتخاب رشته کنکور هنر

سالانه دانش آموزای زیادی هستن که بعد یه سال تلاش و زحمت فراوان با یه انتخاب رشته اشتباه همه تلاشاشون رو نابود میکنن ! انتخاب رشته مهم ترین مرحله کنکورته که باید توسط یه فرد متخصص انجام بشه . میدونیم که خیلیا با رتبه های فوق العاده دانشگاه های بدی قبول شدن ، چون انتخاب رشته رو دست کم گرفتن حواست باشه که زحمتای یه سالتو به باد ندی . آکادمی آرته کمکت میکنه بهترین دانشگاه رو با رتبه ای که کسب کردی قبول بشی

دریافت مشاوره
مشکل کند خوانی شدید دارم

خیلی از دانش آموزا درگیر مطالعه لاکپشتی شدن ! به جای اینکه توی 24 ساعت کلی درس و کتاب بخونن همه وقتشون سر چندتا دونه درس گرفته میشه . دقیقا توی همون ثانیه هایی که داره میگذره کلی کنکوری با یاد گرفتن شیوه های تند خوانی و مطالعه سرعتی دارن مثل جت میرن جلو . وقتشه که تو هم این مهارت و یاد بگیری و بتونی بدون فشار و با سرعت و کیفیت خیلی بالایی از رقیبات جلو بزنی . تا کی میخوای اون عقب وایستی و با سرعت لاکپشتی حرکت کنی ؟​

دریافت مشاوره

وقتی به سینما فکر می کنیم اولین چیزی که به فکر ما می رسد شاید شهرت و محبوبیت باشد، آرزویی که تقریبا همه ی جوانان جهان حداقل یک بار در ذهن خود داشته اند. وقتی شما یک بازیگر معروف می شوید بسیاری از افراد جامعه به شما به چشم یک انسان بسیار خاص نگاه می کنند.
رفته رفته تبدیل به الگویی برای جوانان خواهید شد، همه مردم خواهان امضا و یا عکس گرفتن با شما خواهند بود، این حجم از محبوبیت و مشهوریت، برای هنرمند مسئولیت بسیار بزرگی در بر دارد.

 

وظیفه ای که می تواند یک بخش آن مربوط به الگو پذیر بودن وی برای دیگران باشد، شاید همین دلیلی باشد برای این سوال که چرا ظرفیت پذیرش در رشته های هنری و مخصوصا سینما و بازیگری انقدر کم می باشد؟ در این مطلب به «کنکور سینما» می پردازیم. با آکادمی آرته همراه باشید.

ابتدا به سوالی که در بخش مقدمه مطرح کردیم پاسخ میدهیم:

در رشته های هنر شما با توده ی بزرگی از مردم در ارتباط خواهید بود، بسیاری از قشر جوان جامعه خواهان تکرار رفتار های یک هنرمند هستند و اگر این هنرمند بر اساس شایسته سالاری انتخاب نگردد و این وظیفه بر گردن افراد غیر شایسته بیفتد می تواند به براحتی یک جامعه را به انحراف بکشاند.

همانطور که رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند :

فرهنگ مثل هوا می ماند، و ما ناچار هوا را تنفس می کنیم.

یکی از تعاریف سینما هنر ساختن تصاویر متحرک می باشد، یا به تعریفی دیگر می توان سینما را رسانه ای مبتنی بر شنیدن و دیدن دانست که همواره در گذر زمان و فناوری، پیشرفت قابل توجهی داشته است.
آنچه در تاریخ مشخص است برادران لومیر اولین افرادی بودند که سینماتوگراف را اختراع کردند و ده ها فیلم کوتاه ساخته اند که می توان برای مثال به فیلم کوتاه ‘’ خروج کارگران از کارخانه‘’  را نام برد.

ژرژ مه لیس نیز از مشاهیری بود که باعث پیشرفت فن سینما شد، البته دیدگاه وی به هنر سینما در واقع دیدگاهی تئاتری بود.

سینما دارای ۴ دوره ی تاریخی می باشد :

۱ – سینمای صامت
۲ – سینمای ناطق
۳ – سینمای  رنگی
۴ – سینمای دیجیتال

این رشته ارتباط بسیار نزدیکی با دیگر رشته های هنری دارد و همانطور که دقت کرده اید در یک اثر سینمایی از موسیقی هم استفاده می شود و بیان احساسات فیلم یا سریال بر عهده ی آهنگ سازان می باشد.

شاید بتوان گفت سینما از ترکیب چند هنر به وجود آمده است.

سینما با توجه به فرهنگ مردم و قدرت بازیگر، مشکلات و پدیده های اجتماعی و فرهنگی می تواند ترکیبی از تصاویر و فیلم ها و موسیقی را تحت عنوان ‘’هنر سینما  ‘’به نمایش مردم بگذارد.

در نتیجه می توان گفت هنر سینما در واقع نه تنها ترکیبی از هنر های دیگر می باشد بلکه برای ساخت محتوای درونی خود در واقع علوم انسانی را نیز در بر میگیرد، بطور مثال در یک فیلم با سریال خانوادگی یا اجتماعی، بدون دانستن و مسلط بودن بر علوم اجتماعی، جامعه شناسی و انسان شناسی نمی توان یک فیلم نامه ی مناسب نوشت و یا حتی فیلمبرداری متناسب با این مفاهیم را به سرانجام رساند.
یا در فیلم ها و سریال های رزمی و اکشن شما می بینید که نوع فیلم برداری چقدر متفاوت با دیگر ژانر های سینمایی می باشد.

گرایش های رشته سینما

رشته سینما شامل ۴ گرایش فیلمبرداری، تدوین، کارگردانی و فیلم نامه نویسی می باشد.

1. فیلمنامه نویسی

سر آغاز هر فیلم و سریال از فیلمنامه شروع می شود، هنرمندی که یک فیلم نامه می نویسد را ‘’ فیلم نامه نویس‘’ می گویند.
تمامی جزییات مربوط به محل قرارگیری دوربین، بازیگران و حتی وسایل حاضر در صحنه در فیلمنامه نوشته می شود.
فیلم نامه را می توان به دو بخش داستانی و مستند نیز دسته بندی کرد.

2. تدوین

تدوین از مهم ترین بخش های تولید فیلم در سینما می باشد. در سال های گذشته یک تدوین گر معمولا سکانس های یک فیلم را مرتب می کرد و گاهی آن ها را حذف می کرد ولی در عصر حاضر نقش تدوین بسیار پر رنگ تر شده و در ساختار مفهوم فیلم هم تاثیر دارد. یک تدوینگر به طور معمول انواع صحنه ها را با صدا ها همزمان و هماهنگ می کند.

3. کارگردانی

کارگردان در واقع ستون اصلی فیلم سازی گمارده می شود. یک کارگردان خوب در واقع مدیر و مدبر نیز هست و هدایت فیلم و مجموعه سینما را بر عهده دارد.
وظایف اصلی یک کارگردان حفظ مفهوم فیلم و سریال در مراحل مختلف فیلم از جمله پیش تولید، تولید و پس از تولید می باشد. کارگردان با تدوین یک برنامه ریزی دقیق مشخص می کند بازیگران دقیقا چه وظایفی دارند، و افراد پشت صحنه چه وظایفی را باید به سرانجام برسانند.

4. فیلم برداری

آنچه شما در فیلم تجربه می کنید و هیجانی که به شما منتقل می شود در واقع هنر فیلمبردار می باشد.
فیلمبردار وظیفه ی بسیار حساسی دارد و ضبط و نگهداری تمامی سکانس های فیلم بر عهده ی وی می باشد.

چطور برای قبول شدن در رشته سینما درس بخوانیم ؟

جواب این سوال یک کلمه می باشد: « برنامه ریزی درسی »!

برای برنامه ریزی تحصیلی کنکور سینما ۱۴۰۱ می توانید از مشاورین متخصص آکادمی کنکور هنر آرته که به طور کاملا اختصاصی برای شما و متناسب با پتانسیل و ساعت مطالعه ی شما عمل می کنند، کمک بگیرید.
همچنین آموزش های لازم و نکات متنوع و شیوه های جدید مطالعه و یادگیری را نیز کسب خواهید کرد.

بسیاری از داوطلبین کنکور سراسری هنر ۱۴۰۱ دچار سردرگمی و آشفتگی خاطر به علت کمبود اطلاعات صحیح در مورد کنکور هنر سینما هستند. آکادمی آرته در خدمت شماست تا شما را تا رسیدن به قله ی موفقیت هدایت کند.

داشتن یک برنامه ی منسجم و اصولی بر اساس ویژگی های منحصر به فرد هر یک از دانش آموزان یکی از عوامل اصلی موفقیت و قبولی در کنکور سراسری رشته سینما می باشد.

در ادامه مقاله به ویژگی های استاندارد برنامه درسی رشته کنکور سینما می پردازیم :

۱ – برنامه یونیک و مختص داوطلب کنکور رشته سینما طراحی شود

برنامه ی یونیک :

هنرمندان و به ویژه داوطلبان سینما انسان های یونیک یا به عبارتی خاص و منحصر به فرد هستند، زیرا دارای ویژگی هایی می باشند که آن ها را از دیگر مردم جدا می سازد. به طور مثال روحیات خاص هنرمندانه، نوع دیدگاه تخیل آمیز هنری نسبت به دنیا و زندگی، تیپ پرسنالیته و شخصیتی و مخصوصا اهدافی که دنبال می کنند.
مشاور تحصیلی بایستی بر اساس شناختی که از این تیپ افراد دارد نسبت به نوشتن برنامه ای شخصی سازی شده، تخصصی و اصولی اقدام کند.

۲ – برنامه دارای انعطاف پذیری خاص خود باشد

برنامه ی منعطف :

اتفاقاتی که ممکن است برای هر دانش آموز در طول روز و سال تحصیلی بیافتند اصلا قابل پیش بینی نیستند، وقتی برنامه ای نوشته می شود در مرحله ی اول بدون در نظر گرفتن اتفاقات احتمالی می باشد، اما برنامه ریزی که حرفه ای باشد بایستی این نکات را نیز در نظر گرفته و با روشی برنامه ریزی کند که اتفاقات اجتناب ناپذیر باعث از بین رفتن زحمات وی و دانش آموز نگردد.
به طور مثال در یک روز ممکن است یک مهمان به خانه ی شما مهمانی بیاید، در این حالت چه کاری بایستی انجام دهید ؟
یا اگر روحیه و انگیزه ی شما در یک روز افت و خیز داشت چه تفکر و رویکردی برای این قبیل مشکلات پیش بینی شده است ؟

در آکادمی تخصصی کنکور هنر آرته به همه ی جزییات اشاره شده فکر شده و برنامه ای برای شما تنظیم می گردد که در هر شرایط روحی و انگیزشی قابل اجرا باشد و همواره لذت درس خواندن برای شما افزایش پیدا کند.

برنامه ای که جامع و پویا باشد برای این اتفاقات اجتناب ناپذیر اندیشه ای دارد و تکنیک ها یی برای جبران عقب افتادن از برنامه را ارائه می دهد.

3. برنامه باید در مسیر هدف حرکت کند

بعد از مدت زمانی مثلا یک ماهه که برنامه ای را پیش بردید باید به عقب نگاهی بیاندازید و ببینید آیا در مسیری که می خواستید حرکت کرده اید ؟
آیا در دروس تخصصی رشته ای که تصمیم به قبولی دارید قوی تر شده اید؟ یا برنامه نتیجه معکوس داشته است؟ و همچنین آنالیز درصد های درس هایی که خوانده اید توسط مشاور بررسی و تحلیل می شود؟

این ها مواردی هستند که اگر بررسی نشوند در بسیاری از موارد دانش آموز را به بیراهه می کشاند، در واقع برنامه ای که هدف گذاری مشخص نداشته باشد می تواند کاملا نتیجه ی معکوس داده و روحیه، انگیزه و هدف دانش آموز را کاملا نابود کند.

زمانی که مسیر یک برنامه ی اصولی مشخص شود، در واقع به فاکتور های زیر توجه شده است :

 • رشته ی مورد نظر
 • دانشگاه مورد نظر
 • نقاط ضعف و قوت در دروس عمومی
 • نقاط قوت و ضعف در دروس تخصصی
 • استان ها و شهر های احتمالی مورد نظر برای قبولی
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی کنکور سراسری رشته سینما ۱۴۰۱ می توانید با تلفن مرکز تماس آکادمی تخصصی آرته تماس حاصل فرمایید تا بصورت کاملا رایگان اطلاعات پایه را کسب نمایید.
آگاهی شما وظیفه ی ماست.

4. برنامه بر اساس ضرایب زیر گروه رشته ی سینما نوشته شود

رشته ی سینما در زیر گروه ۴ قرار می گیرد، بنابراین اولویت درس های تخصصی با :

 • خلاقیت نمایشی ضریب ۴
 • درک عمومی هنر ضریب ۳
 • خلاقیت تصویری و تجسمی ضریب ۲

می باشد.

دروس عمومی نیز مشترک در همه ی زیر گروه ها به این ترتیب می باشند :

 • زبان انگلیسی ضریب ۲
 • ادبیات فارسی ضریب ۴
 • زبان عربی ضریب ۲
 • دینی ضریب ۳

5. برنامه ریزی بر اساس دانشگاه مورد نظر کنکور سینما

بنا بر خواسته ی دانش آموز، برنامه ریز مشخص می کند که چه سطح استانداردی برای قبولی در آن دانشگاه نیاز می باشد.
به طور مثال اگر داوطلبی خواستار قبولی در رشته سینما دانشگاه تهران باشد که رتبه ی ۲ رقمی و تک رقمی نیاز دارد، مسلما خواسته های مشاور و انتظارات وی بسیار بالا تر است به نسبت داوطلبی که دانشگاهی مد نظر دارد که با رتبه ی ۴ رقمی هم می توان در آن قبول شد.

6. انجام پذیر بودن و ساده بودن برنامه رشته سینما

یکی دیگر از ویژگی های مهم برنامه ریزی درسی رشته سینما انجام پذیر بودن آن است و در عین حال سادگی آن.
به این معنی که برنامه نباید بسیار آرمان گرایانه نوشته شود، همانطور که هیچ وزنه برداری در روز اول توان بلند کردن وزنه ی مثلا ۲۰۰ کیلویی را ندارد و کم کم با صبر و حوصله و با حضور یک مربی متخصص می تواند توانایی خود را افزایش دهد. دانش آموز نیز همینطور می تواند توان ذهنی خود را در گذر زمان افزایش داده و ساعت مطالعه خود را به مرور زمان حتی به ۱۳ ساعت در روز برساند.
هر چیزی امکان پذیر است اگر مربی و راهنمای واجد شرایط در اختیار داشته باشیم.
در نظر داشته باشید اگر برنامه ای بیش از توان یک دانش آموز باشد نه تنها ایجاد انگیزه نمی کند بلکه روحیه و انگیزه ی فرد را بسیار کاهش داده و در بعضی موارد باعث می شود دانش آموز کلا دست از تلاش بر دارد.

آکادمی تخصصی کنکور هنر آرته این تضمین را به شما می دهد که همواره بهترین برنامه ی تخصصی رشته سینما را در اختیار هنرجویان عزیز قرار دهد.
در طرح های برنامه ریزی روزانه، مشاورین ما هر روز کارکرد های شما را تحلیل و بررسی کرده و کاملا مراقب شما خواهند بود.

7. توانایی انجام تحلیل و ارزیابی برنامه درسی رشته سینما

یک برنامه ی جامع در گذر زمان بایستی قابلیت تحلیل و آنالیز را به مشاور و به دانش آموز بدهد، باید بتوان پیشرفت ها و نقاطی که در آن پس رفت دیده شده برای دانش آموز و خانواده ی او توضیح داد.
ضعف های هر درس تخصصی و عمومی باید به طور تخصصی مشخص گردند و آن ها را بر طرف کرد، در نتیجه بتوان در تست به درصد های نزدیک به صد رسید.
پیدا کردن جزئیات ریز هر برنامه و رفع مشکلات کلیدی هر درس از وظایف مهم مشاور برنامه ریزی تحصیلی رشته سینما می باشد.

تحلیل هر برنامه به فرد این امکان را می دهد نقاط ضعف خود را تبدیل به نقاط قوت کرده و درصد قبولی خود را به طور چشمگیری افزایش دهد.

8.نوشته شدن برنامه ریزی درسی رشته سینما

جمله ی معروفی است در این زمینه که :

هر ایده ای تا بر روی کاغذ نوشته نشود پس وجود ندارد و صرفا در ذهن خواهد ماند.

در نتیجه برنامه ای که نوشته نشود و صرفا از آن حرف زده شود نتیجه ی مثبتی نخواهد داشت، همانطور که اراده ای اگر در عمل قرار نگیرد هیچ وقت موفق نخواهد بود.

ظرفیت پذیرش رشته سینما در دانشگاه ها

در انتهای این مقاله یک جدول حاوی اطلاعات ظرفیت های پذیرش کنکور سینما برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم :

لیست دانشگاه های پذیرنده رشته سینما
نوع دوره نحوه پذیرش نام دانشگاه استان دانشگاه نام رشته جنسیت پذیرش ظرفیت
روزانه با آزمون دانشگاه با آزمون – تهران تهران سینما زن – مرد 24
نوبت دوم با آزمون دانشگاه با آزمون – تهران تهران سینما زن – مرد 12
روزانه با آزمون – مناطق محروم دانشگاه با آزمون – تهران تهران سینما زن – مرد 2
غیرانتفاعی با آزمون دانشگاه غیرانتفاعی سوره – تهران تهران سینما زن – مرد 60
غیرانتفاعی با آزمون موسسه غیرانتفاعی سپهر – اصفهان اصفهان سینما زن – مرد 100
غیرانتفاعی صرفا با سوابق تحصیلی موسسه غیرانتفاعی کمالالملک – نوشهر مازندران سینما زن – مرد 60
غیرانتفاعی با آزمون موسسه غیرانتفاعی معماری و با آزمون پارس – تهران تهران سینما زن – مرد 60
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. Ava می گوید

  ممنون از توضیحاتتون
  از چه سنی میتوان کنکور هنر داد؟

  1. آکادمی آرته می گوید

   ابتدا بایستی دیپلم خود را دریافت کنید و سپس در کنکور سراسری هنر شرکت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.