مدیریت زمان در سال کنکور

0 84
تا دیر نشده مشکلتو بگو به مشاورت بگم:
منابع کنکور هنر چی هستن ؟

میدونی که اگه منابع اشتباهی بخونی کل زحماتت هدر میره ، در نهایت سر جلسه کتکورت تو هستی و کلی سوال که نمیدونی از کجا اومدن چون منابع درستی رو نخونده بودی ! آکادمی آرته ارائه کننده دقیق ترین منابع کنکو هنر با توجه به سطح درسی ، هدف و علاقته . لیست معتبر ترین منابع درسی رو از ما بگیر

دریافت مشاوره
چطوری باید برنامه ریزی انجام بدم؟

دانش آموزایی هستن که روزی 12 ساعت تلاش میکنن ولی با سرعت 200 کیلومتر توی مسیر اشتباهی درس میخونن! چون برنامه ریزی خوبی ندارن . اگه دنبال یه رتبه خفن توی سال کنکورت هستی و میخوای رو صندلی یکی از بهترین دانشگاه ها بشینی باید بدونی که برنامه ریزی اصولی با متد های روز جهان حرف اول رو برای موفقیتت میزنه . آکادمی آرته ارائه کننده جدید ترین متد های آموزشی و مطالعه هست که هر سال کلی رتبه برتر داره . چرا تو رتبه امسال نباشی ؟

دریافت مشاوره
عدم تمرکز وسط درس خوندن

تمرکز بالا مثل یه جت سرعتی عمل میکنه ! اگه میخوای جت ببندی درس بخونی باید مهارت تمرکز رو یاد بگیری یادت باشه که تمرکز قابل پرورشه پس اگه خیلی بی تمرکزی و حسابی از دستش کلافه شدی وقتشه که این مهارت مهم و آموزش ببینی تا توی یه هفته از تموم کنکوریا جلو بزنی بهت قول میدم که نتیجه میده کافیه از تکنیکای جادویی تمرکز استفاده کنی

دریافت مشاوره
شیوه مطالعه درس هارو بلد نیستم

اگه امروز درس میخونی فردا یادت میره ، اگه با زور و فشار و اعصاب خوردی درسارو یاد میگیری ، اگه همش استرس داری که مطالبو تا روز کنکو فراموش کنی و سر جلسه هیچی یادت نمونده باشه ! جای نگرانی نداره کافیه یاد بگیری که شیوه درست و اصولی درس خوندن چطوریه اون موقع هست که از سال کنکورت کلی تجربه خوب برات میمونه ، دیگه دوران استرس و اعصاب خوردی تموم شده وقتشه که با متد های روز مطالعه آشنا بشی تا شاهد قبولی خودت توی دانشگاه مورد علاقه ات باشی ، آکادمی آرته ارائه کننده جدیدی ترین متد های روز دنیاست و کمکت میکنه به بهترین نحو درس بخونی کافیه مشکلتو به من بگی​

دریافت مشاوره
انتخاب رشته کنکور هنر

سالانه دانش آموزای زیادی هستن که بعد یه سال تلاش و زحمت فراوان با یه انتخاب رشته اشتباه همه تلاشاشون رو نابود میکنن ! انتخاب رشته مهم ترین مرحله کنکورته که باید توسط یه فرد متخصص انجام بشه . میدونیم که خیلیا با رتبه های فوق العاده دانشگاه های بدی قبول شدن ، چون انتخاب رشته رو دست کم گرفتن حواست باشه که زحمتای یه سالتو به باد ندی . آکادمی آرته کمکت میکنه بهترین دانشگاه رو با رتبه ای که کسب کردی قبول بشی

دریافت مشاوره
مشکل کند خوانی شدید دارم

خیلی از دانش آموزا درگیر مطالعه لاکپشتی شدن ! به جای اینکه توی 24 ساعت کلی درس و کتاب بخونن همه وقتشون سر چندتا دونه درس گرفته میشه . دقیقا توی همون ثانیه هایی که داره میگذره کلی کنکوری با یاد گرفتن شیوه های تند خوانی و مطالعه سرعتی دارن مثل جت میرن جلو . وقتشه که تو هم این مهارت و یاد بگیری و بتونی بدون فشار و با سرعت و کیفیت خیلی بالایی از رقیبات جلو بزنی . تا کی میخوای اون عقب وایستی و با سرعت لاکپشتی حرکت کنی ؟​

دریافت مشاوره

ترفند های مدیریت زمان

زمان برای تمام دانش آموزان کنکوری در طول یک شبانه روز بیست و چهار ساعت است .
اما چطور می شود که عده ای از دانش آموزان مداوم از کمبود وقت و زمان شکایت می کنند ؟
آنها نمی توانند به تمامی درس های خود درطول  یک شبانه روز رسیدگی کنند . درس های کنکور از یک طرف ، کلاس های مدرسه و تکالیف بعد از مدرسه از طرفی دیگر .
در نتیجه این دسته از دانش آموزان احساس درماندگی کرده و می دانند که با این وضع موفق شدن آنها غیر ممکن است .
اما نگران نباشید ، آکادمی تخصصی کنکور هنر آرته در این مقاله سعی دارد تا به شما کمک کنند تا در مدیریت زمان ، زبان زد عام و خاص شوید و تمامی کار های خود را با کیفیت تمام اجرایی کنید .
شما با یاد گیری این تکنیک از مدیریت زمان می توانید  در سطح پیشرفته مشکل کمبود زمان خود را حل کنید !!
دقت کنید که ما در بحث مدیریت زمان داریم از واژه مدیر استفاده می کنیم . شما برای اینکه بتوانید زمانتان را مدیریت کنید اول از همه باید بپذیرید که در جایگاه مدیریت قرار گرفته اید. پس باید ویژگی های یک مدیر نظیر نظم ، دقت و جدیت را دارا باشید و به خود سخت بگیرید تا بتوانید از پس آن بر بیایید.

حال نکات بسیار مهمی برای شما بررسی می شود که با رعایت آنان در وقت شما صرفه جویی می شود .

 

 

بعضی از کارها را بگذارید برای بعد !

اکثر ماها ممکن است وظایف بیشتری نسبت به توانایی که داریم به عهده بگیریم که این عمل موجب ایجاد استرس در ما می شود . انتقال بعضی از کارها به برنامه های آینده به معنای فرار از آن نیست بلکه ما مشغول تقسیم بندی و دسته بندی کارها هستیم . اگر امکانش را دارید کارهایتان را در یک تیم تقسیم کنید و بعضی کار ها را به دیگران بسپارید.

اولویت بندی کارها را جدی بگیرید

همیشه فهرستی از تمام کار هایی که در طول یک روز دارید تهیه کنید . ابتدا کار های مهم را انجام دهید تا استرس شما کم شود . کار هایی که در اولویت نیستند را بگذارید در انتهای برنامه .

سحرخیز شوید

همانطور که میدانید اکثر افراد مهم و موفق روز خود را زود آغاز می کنند . اگر شما بتوانید خواب خود را تنظیم کنید و صبح ها زودتر بیدارشوید  متوجه می شوید که چقدر عملکردتان بهبهود یافته . از آنجا که با گذشت زمان  و نزدیک شدن به شب انرژی ما پایین می آید ، زود بیدار شدن به شما این فرصت را می دهد تا در ابتدای روز کار های بیشتری را پوشش دهید .

برای انجام وظایف خود زمان مشخص تعیین کنید

وقتی برای یک کار زمان مشخصی تعیین شود ، شما دیگر نمی توانید امروز و فردا کنید و باید سعی کنید به زمان تحویل کار ها به شخص خودتان متعهد باشید . می توانید زمان پایان را در یک برگه بنویسید تا حواستان به آن باشد .

برای مدیریت زمان شما نیازمند یکسری مهارت نیز می باشید

استرس قاتل زمان شماست  ! وقتی فرد با استرس شروع به انجام کاری می کند بازدهی او کاهش می یابد و مداوم احساس خستگی کرده و در نتیجه نمی تواند از پس مدیریت کردن خود و کارهایش بر بیاید .
برای مقابله با استرس اقداماتی مااند ورزش و مراقبه می تواند کمک خوبی برای شما باشد .
در زمان انجام کار فضا را برای خود لذت بخش کنید . موسیقی پخش کنید. چای دم کنید و سعی کنید در کمال ارامش از کارهایتان لذت ببرید .

اهمالکاری مدیریت زمان را نابود می کند

افراد اهمالکار مداوم کار هایشان را به بعد موکول می کنند در نتیجه از زمان حال استفاده ای نمی کنند  . می دانیم که مبارزه با اهمالکاری بسیار سخت و دشوار است اما با شناسایی و حل مشکل شما زمان خود را نجات داده اید .

 

همیشه قرار نیست جواب مثبت بدهیم

اگر تکالیف مهم و شخصی زیادی دارید و احساس می کنید که پذیرش مسئولیت جدید برای شما دشوار است از پذیرش کار های دیگر دست بکشید و آنها را رد کنید . مهارت نه گفتن را تمرین کنید تا از وقت خود مراقبت کنید.

 

ما قصد داریم در این مقاله یک تکنیک مهم مدیریت زمان را نیز ب شما اموزش دهیم تا به واسطه آن و رعایت نکاتی که مطرح شد کار را یکسره کنید .

 

تکنیک مدیریت زمان به روش آیزنهاور

شخصی به اسم آیزنهاور در طول سال های ۱۹۵۳ الی ۱۹۶۱ رئیس جمهور آمریکا بود . او به علت مشغله زیاد خود همیشه با مشکل کمبود زمان مواجه می شد .
تکنیک او به فوری و مهم معروف است و به شما کمک می کند تا وظایف خود را بر اساس فوریت و میزان اهمیت آنها دسته بندی نمایید .

چرا فوری و مهم ؟

ماتریس آیزنهاور در یکی از سخنرانی هایش درسال ۱۹۵۴ گفت که با دو مشکل دست و پنجه نرم میکند .اولی کار های مهم هستند که هیچ وقت فوری نیستند و دومی کار های فوری هستند که هیچ وقت مهم نیستند .

خب ما می دانیم که کار های مهم دستاورد هایی دارند که مارا به هدفمان می رسانند و این را هم می دانیم که کار های فوری نیاز دارند سریعا انجام شوند و معمولا این کار ها در رابطه با اهداف و یا خواسته های شخص دیگری هستند و اگر انجام نشوند قطعا برای ما یکسری عواقب نیز خواهند داشت .

چطوری باید از تکنیک آیزنهاور استفاده کنم ؟

فرض کنید شما مشغول مطالعه برای کنکور هستید و هم زمام یکسری تکلیف برای حضور در مدرسه به عهده شماست . تکالیف کلاس خصوصی که شرکت می کنید و کار های شخصی خودتان هم وجود دارد .
دانش آموزان معمولا در این مواقع دچار سر در گمی و استرس زیادی می شوند .

راه حل چیست ؟

اول از همه یک لیست کامل از تمام کار هایی که باید انجام دهید حاضر نمایید . مراقب باشید تمام کار هایی که وقت شمارا می گیرند را قید نمایید  حتی اگر از نظرتان بی اهمیت هستند.
بعد از تهیه لیست به این روش ها عمل کنید.

حال کار های خود را به چهار دسته تقسیم کنید :
۱ـ کار های فوری و مهم
۲ ـ غیر فوری و مهم
۳ـ فوری و غیر مهم
۴ ـ غیر فوری و غیر مهم

اول ـ دسته کار های فوری و ضروری که هم باید سریعا انجام شوند و هم برای شما دارای اهمیت و نتیجه ویژه ای هستند.
مانند یک شخص کنکوری که نمی تواند درس های کنکورش را به تعویق بیاندازد برنامه روزانه اش هم مهم و هم فوری حساب می شوند.

دوم ـ دسته کار های غیر فوری و ضروری . کار هایی هستند که برای شما اهمیت دارند و مهم هستند اما عجله ای در انجام آنها نیست و می توان آنها را به تعویق انداخت .

سوم ـ دسته کار های فوری و غیر ضروری که از نظر شما دارای اهمیت ویژه ای نیستند اما لازم است سریعا انجام شود و تاخیر در انجام آنها باعث ایجاد اختلال می شود .

چهارم ـ دسته کار های غیر فوری و غیر ضروری کار هایی هستند که میتوانید به کل آنها را حذف کنید چون نه برای شما سودی دارد نه نیاز است سریعا انجامشان دهید. پس در نتیجه می توان به کل از انجام آنها صرف نظر کرد. مثل نگاه کردن تلویزیون یا گشتن در فضای مجازی  .

کار هایی که در ادسته اول  دسته قرار می گیرد ( فوری و ضروری )  از شما انرژی و وقت زیادی را خواهد گرفت . اما در مقابل انجام آنها بار بزرگی را از روی دوشتان بر می دارد پس در زمان باقی مانده خود با خیال راحت به بقیه کار های خود مشغول می شوید زیرا یک کار بسیار مهم و بسیار فوری را سریعا تمام کریده اید . اینگونه از مابقی زمان خود حسابی لذت می برید.

دسته دوم کار های غیر فوری و مهم هستند . اسم این مرحله تصمیم گیری است ، مربوط به کار هایی است که فوری نیستند اما بسیار مهم اند و به هر حال در برنامه ریزی و مدیریت ساعت ، باید زمان اجرای آن را مشخص کنید .

در دسته سوم که به آن تفویض گفته می شود مر بوط به کار هایی است که فوری باید انجام شود اما اهمیت آنها کمتر است . این قسمت برای مسئولیت هایی که گروهی اجرا می شوند اهمیت زیادی دارند . شما می توانید در این مرحله کار ها را به شخص دیگری هم واگذار کنید. شخصی که بتواند مانند شما به کار ها رسیدگی کنند و شما فرصت بیشتری برای انجام کار های دسته اول و دوم پیدا خواهید کرد .

دسته اخر که چهارمین مرحله است حذف نامیده می شود . چون به شما این امکان را می دهد کار های غیر مهم و غیر فوری را به کل از برنامه خود حذف کنید . این سری کار ها نه برای شما سود و آینده ای دارد نه لازم است فوری انجام شود .

واما در اجرای مدیریت زمان به شیوه ماتریسی باید یک سری اصول را رعایت کنید و مراقب باشید.

۱ـ خودتان تعیین کننده اولویت کار های خود باشید اجازه ندهید دیگران این اولویت بندی را برای شما انجام دهند .
۲ـ در انتهای هرروز برای روز بعدی حتما برنامه ریزی کنید . برنامه ریزی شما باید از قبل همیشه حاضرو آماده باشد .
۳ـ در قبال انجام کار ها مسئول باشید تا بتوانید قوانین ماتریسی را به تکنیکی همیشگی تبدیل کنید .
۴- برای هر چهار دسته از کار ها سقف مشخص کنید همه کار هایتان را در درون یک دسته قرار ندهید سعی کنید بین دسته ها توازن ایجاد کنید .
۵ـ لیست کارهایتان را حتما مکتوب کنید . کار هارا درون ذهن خود نگه ندارید چون دچار سردر گمی میشوید و ممکن است انها را فراموش کنید  .

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.