رشته کاردانی طراحی لباس

0 146
تا دیر نشده مشکلتو بگو به مشاورت بگم:
منابع کنکور هنر چی هستن ؟

میدونی که اگه منابع اشتباهی بخونی کل زحماتت هدر میره ، در نهایت سر جلسه کتکورت تو هستی و کلی سوال که نمیدونی از کجا اومدن چون منابع درستی رو نخونده بودی ! آکادمی آرته ارائه کننده دقیق ترین منابع کنکو هنر با توجه به سطح درسی ، هدف و علاقته . لیست معتبر ترین منابع درسی رو از ما بگیر

دریافت مشاوره
چطوری باید برنامه ریزی انجام بدم؟

دانش آموزایی هستن که روزی 12 ساعت تلاش میکنن ولی با سرعت 200 کیلومتر توی مسیر اشتباهی درس میخونن! چون برنامه ریزی خوبی ندارن . اگه دنبال یه رتبه خفن توی سال کنکورت هستی و میخوای رو صندلی یکی از بهترین دانشگاه ها بشینی باید بدونی که برنامه ریزی اصولی با متد های روز جهان حرف اول رو برای موفقیتت میزنه . آکادمی آرته ارائه کننده جدید ترین متد های آموزشی و مطالعه هست که هر سال کلی رتبه برتر داره . چرا تو رتبه امسال نباشی ؟

دریافت مشاوره
عدم تمرکز وسط درس خوندن

تمرکز بالا مثل یه جت سرعتی عمل میکنه ! اگه میخوای جت ببندی درس بخونی باید مهارت تمرکز رو یاد بگیری یادت باشه که تمرکز قابل پرورشه پس اگه خیلی بی تمرکزی و حسابی از دستش کلافه شدی وقتشه که این مهارت مهم و آموزش ببینی تا توی یه هفته از تموم کنکوریا جلو بزنی بهت قول میدم که نتیجه میده کافیه از تکنیکای جادویی تمرکز استفاده کنی

دریافت مشاوره
شیوه مطالعه درس هارو بلد نیستم

اگه امروز درس میخونی فردا یادت میره ، اگه با زور و فشار و اعصاب خوردی درسارو یاد میگیری ، اگه همش استرس داری که مطالبو تا روز کنکو فراموش کنی و سر جلسه هیچی یادت نمونده باشه ! جای نگرانی نداره کافیه یاد بگیری که شیوه درست و اصولی درس خوندن چطوریه اون موقع هست که از سال کنکورت کلی تجربه خوب برات میمونه ، دیگه دوران استرس و اعصاب خوردی تموم شده وقتشه که با متد های روز مطالعه آشنا بشی تا شاهد قبولی خودت توی دانشگاه مورد علاقه ات باشی ، آکادمی آرته ارائه کننده جدیدی ترین متد های روز دنیاست و کمکت میکنه به بهترین نحو درس بخونی کافیه مشکلتو به من بگی​

دریافت مشاوره
انتخاب رشته کنکور هنر

سالانه دانش آموزای زیادی هستن که بعد یه سال تلاش و زحمت فراوان با یه انتخاب رشته اشتباه همه تلاشاشون رو نابود میکنن ! انتخاب رشته مهم ترین مرحله کنکورته که باید توسط یه فرد متخصص انجام بشه . میدونیم که خیلیا با رتبه های فوق العاده دانشگاه های بدی قبول شدن ، چون انتخاب رشته رو دست کم گرفتن حواست باشه که زحمتای یه سالتو به باد ندی . آکادمی آرته کمکت میکنه بهترین دانشگاه رو با رتبه ای که کسب کردی قبول بشی

دریافت مشاوره
مشکل کند خوانی شدید دارم

خیلی از دانش آموزا درگیر مطالعه لاکپشتی شدن ! به جای اینکه توی 24 ساعت کلی درس و کتاب بخونن همه وقتشون سر چندتا دونه درس گرفته میشه . دقیقا توی همون ثانیه هایی که داره میگذره کلی کنکوری با یاد گرفتن شیوه های تند خوانی و مطالعه سرعتی دارن مثل جت میرن جلو . وقتشه که تو هم این مهارت و یاد بگیری و بتونی بدون فشار و با سرعت و کیفیت خیلی بالایی از رقیبات جلو بزنی . تا کی میخوای اون عقب وایستی و با سرعت لاکپشتی حرکت کنی ؟​

دریافت مشاوره

معرفی رشته طراحی لباس

در عصر حاضر پوشاک و لباس اهمیت بسیار بالایی در زندگی مردم دارند. هرچقدر کشور ها و ملت ها در زمینه ی فرهنگ و هنر رو به جلو حرکت می کنند بحث پوشاک و تنوع در مدل و رنگ لباس نیز برای مردم بیشتر از قبل مورد توجه قرار می گیرد. امروزه طراحی و تولید لباس به صنعت بسیار بزرگی در اکثر کشور های صاحب مد تبدیل شده است. به طول مثال در کشور ایتالیا و شهر میلان هر ساله شاهد برگذاری فستیوال های بسیار بزرگی در زمینه طراحی لباس و مد هستیم.

با پیشرفت تکنولوژی و متد های جدید در طراحی لباس نیاز به اینکه روش ها و درس های مرتبط با این رشته در دانشگاه ها و هنرستان ها و همچنین در مدارس فنی حرفه ای دستخوش تغییرات و بروزرسانی بشوند بسیار زیاد است. از این رو با تحقیقات انجام شده دروس و مباحث جدیدی برای جایگزینی روش های جدید با روش های قدیمی ارائه شده است.
از اهداف مهم مقطع کاردانی رشته طراحی لباس ایجاد نیروی انسانی مجرب و کاردان در زمینه ی طراحی لباس می باشد و همچنین این نیرو می تواند هم به صورت مستقل در چارچوب کارگاه شروع به کار کند و هم به صورت طراح متخصص در مراکز طراحی و تولید لباس مشغول به کار شود.

امروزه با توجه به افزایش جمعیت کشور و همچنین تنوع فرهنگ در سرزمین ما نیاز به تولید لباس بسیار مهم تر از دیروز می باشد. در موضوع تولید لباس به علت اینکه موضوع فرهنگ نیز دخیل می باشد این رشته را به رشته ای هنری و صنعتی تبدیل کرده است. فرد طراح بایستی اطلاعات کامل و جامعی در مورد اقلیم و استان مورد نظر داشته باشد تا بتواند لباسی مناسب با سلیقه ی مردم همانجا طراحی کرده و با این کار همچنین درصد فروش خود را افزایش دهد.

پس در امر طراحی لباس فاکتور های زیر دخیل می باشند :

 1. فرهنگ اقلیم مورد نظر
 2. شرایط مذهبی و دینی مردم
 3. شرایط هوا در فصول مختلف

در ادامه ی مقاله، قابلیت ها و مهارت های فارغ التحصیلان رشته طراحی لباس برای شما توضیح خواهیم داد.

 • مستند سازی و گزارش نویسی
 • تهیه و ارائه ی گزارش کار و نتایج فعالیت ها
 • فعالیت های گروهی
 • پردازش و طبقه بندی اطلاعات
 • استفاده از کامپیوتر و نرم فزار های مرتبط با طراحی لباس
 • توانایی ایجاد کسب و کار های کوچک تا تولیدی و کارگاه های بزرگ

از دیگر توان مندی های طراحان لباس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • قابلیت طراحی و لباس های مردانه و زنانه و لباس کودک بصورت دستی و بصورت نرم افزاری
 • ایجاد خط تولید کارگاهی
 • ایجاد الگو های مختلف طراحی لباس
 • مدل سازی و تولید نهایی

از مشاغل طراحان لباس می توان به مشاغل زیر اشاره کرد :

 • سرپرستی طراحی لباس و یا دستیاری طراحی لباس در کارگاه های تولیدی و کارخانه جات تولید لباس و پوشاک
 • مدیریت و سرپرستی کارگاه های تولید لباس مردانه زنانه و یا بچه گانه
 • برشکار در بخش برش کارگاه ها و یا کارخانه ها
 • کاردان و متخصص طراح لباس و الگو سازی و کار با نرم افزار و کامپیوتر
 • مسئول دسته بندی و آرشیو لباس ها و الگو های طراحی شده
 • ایجاد انواع سری دوزی – نازک دوزی – تک دوزی
 • سایز بندی تخصصی انواع پوشاک
بیشتر بخوانید: دانشگاه های بدون کنکور رشته طراحی لباس

مدت زمان دوره کاردانی طراحی لباس

دوره ی کاردانی فنی طراحی لباس متشکل از مجموعه ای از دروس عملی و نظری می باشد که به دو بخش آموزش در مرکز مجری و آموزش در محیط کار تقسیم بندی می گردد. میزان واحد های درسی هر دوره حدودا بین 68 تا 72 واحد درسی است و مجموع ساعات آن نیز بین 1700 تا 2150 ساعت می باشد.

دروس پیشنهادی ترم اول :

نام درس تعداد واحد دروس پیش نیاز
کاربینی 1
آناتومی 2
مبانی رنگ 2
پارچه شناسی 2
فلسفه پوشش اسلامی 2
طراحی لباس روی اندام 2
تکنیک های رنگ در طراحی لباس 2
دو درس از دروس عمومی 4

دروس پیشنهادی ترم دوم :

نام درس تعداد واحد دروس پیش نیاز
پایه و اصول الگو سازی 2
پایه و اصول دوخت 2
تاثیر خط و رنگ در طراحی لباس 2
طراحی سریع 2 طراحی لباس روی اندام
تاریخ لباس، پارچه و نساجی در ایران 2
دو درس مهارت مشترک 4
درس عمومی 2
کارورزی (1) 2

دروس پیشنهادی ترم سوم :

نام درس تعداد واحد دروس پیش نیاز
طراحی رایانه ای لباس 2 طراحی لباس روی اندام
طراحی لباس برای تولید 2 طراحی لباس روی اندام
طراحی لباس اجتماع بانوان 2 طراحی لباس برای تولید
طراحی لباس مجلسی بانوان 2 طراحی لباس برای تولید
طراحی لباس خانه بانوان 2 طراحی لباس برای تولید
مهارت مشترک 2
دو درس از دروس عمومی 4

دروس پیشنهادی ترم چهارم :

نام درس تعداد واحد دروس پیش نیاز
طراحی لباس اجتماع آقایان 3 طراحی لباس برای تولید
طراحی لباس مجلسی آقایان 3 طراحی لباس برای تولید
طراحی لباس خانه آقایان 3 طراحی لباس برای تولید
مهارت مشترک 2
دو درس از دروس عمومی 4
کارورزی (2) 2

 

ثبت نام رشته طراحی لباس دانشگاه علمی کاربردی

رشته ی طراحی لباس کاردانی به صورت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی می باشد. دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع کارشناسی (لیسانس) و کاردانی (فوق دیپلم) اقدام به ثبت نام دانشجو می کند. البته ثبت نام رشته طراحی لباس دانشگاه علمی کاربردی کاملا بدون کنکور می باشد.

ثبت نام رشته طراحی لباس در دانشگاه علمی کاربردی به طور هر ساله در دو نوبت مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود که از طریق سایت سازمان سنجش امکان پذیر است.

شهریه رشته طراحی لباس در دانشگاه علمی کاربردی

شهریه رشته طراحی لباس در دانشگاه علمی کاربردی همواره یکی از سوالات مهم دانشجویان عزیز بوده است. دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع کارشناسی (لیسانس) و کاردانی (فوق دیپلم) بدون کنکور و آزمون می باشند و لذا دارای شهریه مخصوص به خود هستند. این مبلغ هر ساله دارای درصد مشخصی افزایش می باشد که به دو بخش شهریه ثابت و شهریه ی متغییر تقسیم می شود.

لازم به ذکر است که شهریه در دانشگاه های علمی کاربردی به نسبت دیگر دانشگاه های کشور کمتر است.

با توجه به شرایط اقتصادی در کشور هر ساله شاهد افزایش ده الی پانزده درصدی افزایش شهریه در دانشگاه های علمی کاربردی و آزاد هستیم.

شرایط پرداخت شهریه در دانشگاه علمی کاربردی

به طور کلی شرایط پرداخت شهریه در دانشگاه علمی کاربردی بصورت آنلاین و از طریق سایت دانشگاه امکان پذیر است. دانشجویان قبل از آغاز ترم انتخاب واحد خود را انجام می دهند و حدودا 15 درصد از کل شهریه را از طریق سامانه های آنلاین سایت اینترنتی دانشگاه علمی کاربردی واریز می کنند. و مابقی مانده شهریه خود را تا پایان ترم و قبل از امتحانات ترم بایستی واریز کنند.

تمامی امور پرداختی شهریه ها به صورت غیر حضوری از طریق سایت دانشگاه علمی کاربردی جهت تسریع در وقت دانشجویان گرامی امکان پذیر است.

لیست دانشگاه های علمی کاربردی ارائه دهنده رشته طراحی لباس

 • مرکز آموزش علمی کاربردی الشتر ۱
 • مرکز آموزش علمی کاربردی جاجرم
 • مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تهران ۴
 • مرکز آموزش علمی کاربردی چرم ( تهران )
 • مرکز آموزش علمی کاربردی سبزوار ۲
 • مرکز آموزش علمی کاربردی شرکت تعاونی تولیدکنندگان صنعت ، کشاورزی و دامپروری بروجرد
 • مرکز آموزش علمی کاربردی شرکت زاگرس پوش بروجرد
 • مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری صایین قلعه
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۱ خمین
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۱ گیلان(رشت)
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۱ مازندران
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۱ همدان
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۴ بابل
 • مرکز آموزش علمی کاربردی مرودشت ۱
 • مرکز آموزش علمی کاربردی مهاباد 3

رشته طراحی لباس در دانشگاه جامع علمی کاربردی

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه جلمع علمی کاربردی را دارند می بایست در دو نوبت مهر و بهمن ماه برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی اقدام کنند. داوطلبانی که ورودی مهر ماه هستند می بایست در مرداد ماه برای ثبت نام اقدام کنند و نیز داوطلبانی که ورودی نیم سال دوم می باشند بایستی در بهمن ماه نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.