رشته انیمیشن: گرایش ها، بازار کار و درآمد

معرفی رشته انیمیشن
4 1,505
تا دیر نشده مشکلتو بگو به مشاورت بگم:
منابع کنکور هنر چی هستن ؟

میدونی که اگه منابع اشتباهی بخونی کل زحماتت هدر میره ، در نهایت سر جلسه کتکورت تو هستی و کلی سوال که نمیدونی از کجا اومدن چون منابع درستی رو نخونده بودی ! آکادمی آرته ارائه کننده دقیق ترین منابع کنکو هنر با توجه به سطح درسی ، هدف و علاقته . لیست معتبر ترین منابع درسی رو از ما بگیر

دریافت مشاوره
چطوری باید برنامه ریزی انجام بدم؟

دانش آموزایی هستن که روزی 12 ساعت تلاش میکنن ولی با سرعت 200 کیلومتر توی مسیر اشتباهی درس میخونن! چون برنامه ریزی خوبی ندارن . اگه دنبال یه رتبه خفن توی سال کنکورت هستی و میخوای رو صندلی یکی از بهترین دانشگاه ها بشینی باید بدونی که برنامه ریزی اصولی با متد های روز جهان حرف اول رو برای موفقیتت میزنه . آکادمی آرته ارائه کننده جدید ترین متد های آموزشی و مطالعه هست که هر سال کلی رتبه برتر داره . چرا تو رتبه امسال نباشی ؟

دریافت مشاوره
عدم تمرکز وسط درس خوندن

تمرکز بالا مثل یه جت سرعتی عمل میکنه ! اگه میخوای جت ببندی درس بخونی باید مهارت تمرکز رو یاد بگیری یادت باشه که تمرکز قابل پرورشه پس اگه خیلی بی تمرکزی و حسابی از دستش کلافه شدی وقتشه که این مهارت مهم و آموزش ببینی تا توی یه هفته از تموم کنکوریا جلو بزنی بهت قول میدم که نتیجه میده کافیه از تکنیکای جادویی تمرکز استفاده کنی

دریافت مشاوره
شیوه مطالعه درس هارو بلد نیستم

اگه امروز درس میخونی فردا یادت میره ، اگه با زور و فشار و اعصاب خوردی درسارو یاد میگیری ، اگه همش استرس داری که مطالبو تا روز کنکو فراموش کنی و سر جلسه هیچی یادت نمونده باشه ! جای نگرانی نداره کافیه یاد بگیری که شیوه درست و اصولی درس خوندن چطوریه اون موقع هست که از سال کنکورت کلی تجربه خوب برات میمونه ، دیگه دوران استرس و اعصاب خوردی تموم شده وقتشه که با متد های روز مطالعه آشنا بشی تا شاهد قبولی خودت توی دانشگاه مورد علاقه ات باشی ، آکادمی آرته ارائه کننده جدیدی ترین متد های روز دنیاست و کمکت میکنه به بهترین نحو درس بخونی کافیه مشکلتو به من بگی​

دریافت مشاوره
انتخاب رشته کنکور هنر

سالانه دانش آموزای زیادی هستن که بعد یه سال تلاش و زحمت فراوان با یه انتخاب رشته اشتباه همه تلاشاشون رو نابود میکنن ! انتخاب رشته مهم ترین مرحله کنکورته که باید توسط یه فرد متخصص انجام بشه . میدونیم که خیلیا با رتبه های فوق العاده دانشگاه های بدی قبول شدن ، چون انتخاب رشته رو دست کم گرفتن حواست باشه که زحمتای یه سالتو به باد ندی . آکادمی آرته کمکت میکنه بهترین دانشگاه رو با رتبه ای که کسب کردی قبول بشی

دریافت مشاوره
مشکل کند خوانی شدید دارم

خیلی از دانش آموزا درگیر مطالعه لاکپشتی شدن ! به جای اینکه توی 24 ساعت کلی درس و کتاب بخونن همه وقتشون سر چندتا دونه درس گرفته میشه . دقیقا توی همون ثانیه هایی که داره میگذره کلی کنکوری با یاد گرفتن شیوه های تند خوانی و مطالعه سرعتی دارن مثل جت میرن جلو . وقتشه که تو هم این مهارت و یاد بگیری و بتونی بدون فشار و با سرعت و کیفیت خیلی بالایی از رقیبات جلو بزنی . تا کی میخوای اون عقب وایستی و با سرعت لاکپشتی حرکت کنی ؟​

دریافت مشاوره

انیمیشن به عنوان یکی از بزرگترین و پرکاربردترین حوزه های هنرهای تصویری و از شیوه های مورد توجه برای تبلیغات و فرهنگ سازی است که توانسته  علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کند. در این مطلب به بررسی و معرفی رشته انیمیشن، تخصص های این عرصه و بازار کار و چالش های حضور در آن می پردازیم.

رشته انیمیشن مناسب چه کسانی است؟

لزوما برای کار و فعالیت در این حوزه نیاز به تحصیلات آکادمیک وجود ندارد و بسیاری از علاقه مندان به رشته انیمیشن، صرفا با فعالیت در عرصه های مختلف انیمیشن به صورت تجربی این رشته را فرا می گیرند. البته تحصیلات عالی به شما کمک می کند با فرا گرفتن سرفصل های مدونی نظیر، تاریخ انیمیشن سازی، فیلمنامه نویسی و کار با تکنیک های مختلف، به دید بهتر و وسیع تری از بازار کار و خلق آثار هنری دست پیدا کنید.

تحصیلات پایه ای مناسب برای ورود به دنیای انیمیشن

مانند سایر عرصه های هنری آموختن مبانی هنر های تجسمی و طراحی به موفقیت بیشتر در دوره کاردانی و کارشناسی کمک می کند. بسیاری از دروس رشته انیمیشن مانند تاریخچه انیمیشن، طراحی شخصیت، کارگردانی و مبانی فیلمنامه‌نویسی در دوره های مختلف تحصیلی تکرار می شوند. و مباحثی چون طراحی و کار با نرم افزارهای تخصصی در مقطع ارشد انیمیشن سازی مورد توجه است. البته کسب تجربه عملی یک ضرورت برای موفقیت در عرصه انیمیشن است.

طراحی دیجیتال از تکنیک های به روز انیمیشن سازی
طراحی دیجیتال از تکنیک های به روز انیمیشن سازی

گرایش های رشته انیمیشن سازی

فارغ التحصیلان رشته انیمیشن می توانند برای ادامه تحصیل در سایر رشته های هنری، پژوهشی مانند فلسفه هنر، نقاشی و…. اقدام کنند. در کشور ما و همچنین خارج از ایران رشته انیمیشن تا مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد و پس از آن دانشجو می تواند در شاخه های تخصصی تر به ادامه تحصیل بپردازد.

علاقه مندان به ادامه تحصیل انیمیشن در خارج از ایران می توانند به تحصیل در رشته هایی مثل Creative Direction، Illustration for Animation و Animation در مقطع ارشد بپردازند. و دروسی مانند Creative Arts، Design Fine Art را در دوره دکترا فرا بگیرند.

مهمترین دروس دوره دانشگاه در رشته انیمیشن

واحد های درسی دوره کاردانی:

فهرست دروس ارائه شده در دوره کاردانی رشته انیمیشن

عکاسی (+) فیزیک حرکت ساخت دکور عروسکی
مبانی هنرهای تجسمی کارگردانی انیمیشن مقدماتی انیمیشن عروسکی
پرسپکتیو تدوین مبانی فیلمبرداری و تصویربرداری
تاریخچه و سبک شناسی انیمیشن مبانی فیلمنامه‌نویسی تولید انیمیشن
مبانی طراحی انیمیشن دو بعدی کلاسیک داستان‌نویسی
طراحی فیگور انسان انیمیشن دو بعدی دیجیتال کارورزی
طراحی فیگور حیوان انیمیشن سه بعدی دیجیتال
طراحی کاریکاتور مدل‌سازی سه بعدی دیجیتال
طراحی شخصیت ساخت عروسک تک‌فریم

کار با نرم افزارهای سه بعدی بخش بزرگی از تکنیک های ساخت انیمیشن را شامل می شود.

واحد های درسی در دوره کارشناسی:

فهرست دروس ارائه شده در دوره کارشناسی رشته انیمیشن
مبانی ارتباطات  (+) عکاسی و هنرهای دیجیتال قصه در ادیان و داستان‌نویسی
مردم‌شناسی و رسانه های تصویری مخاطب‌شناسی تلویزیونی گونه‌شناسی برنامه‌های تلویزیونی
عکاسی سیر تحولات گرافیک مبانی انیمیشن دیجیتالی
آشنایی با هنر در تاریخ انیمیشن دو بعدی (+) نرم‌افزارهای گرافیکی
تاریخ انیمیشن تلویزیون زبان ساختار درک و بیان بصری
طراحی (۱ تا ۴) مبانی گرافیک تدوین دیجیتالی
رسالت صدا و سیما مبانی سایبر مدیا کارگاه انیمیشن دیجیتالی
تاریخ تلویزیون و فناوری رسانه های جدید کاربرد رایانه در فیلم و تلویزیون فلسفه هنر
ارتباطات بصری پژوهش و نگارش در تلویزیون مبانی تبلیغات تلویزیونی
جلوه‌های بصری دیجیتالی نویسندگی برای انیمیشن زیبایی‌شناسی هنرهای دیجیتال
موسیقی و انیمیشن انیمیشن سه‌بعدی انیمیشن  تعاملی

واحد های درسی در دوره کارشناسی ارشد با دید تخصصی تری ارائه می شوند:

 • فضاسازی: هدف از ارائه این واحد درسی آموزش طراحی فضا و یادگیری ایجاد هماهنگی و هارمونی برای خلق فضاهای یکپارچه در انیمیشن است؛ که با تمرین و پشتکار دانشجو امکان پذیر است.
 • طراحی کاراکتر: هنرجو با آموختن تکنیک های مختلف طراحی کاراکتر با خلق انواع شخصیت آشنا می شود.
 • استوری برد: طراحی استوری‌بورد یک بخش جدا نشدنی و مهم در ساخت فیلم و انیمیشن است. در این درس دانشجو با انواع مختلف دوربین‌گذاری، انواع تکنیک های اجرا و انواع روش های داستان پردازی در استوری بورد آشنا می‌شود.
 • روش تحقیق در هنر: این درس به منظور یادگیری روش های مختلف تحقیق و پژوهش علمی، دانشگاهی جهت آمادگی برای ارائه مقاله و پایان نامه در رشته انیمیشن تدریس می شود.
 • کامپوزیت و خروجی نهایی: این واحد درسی به تکنیک های جمع بندی و اتمام نهایی پروژه در نرم افزارهای تخصصی انیمیشن می پردازد.
 • تولید در انیمیشن: دانشجو با ساختار های تولید، مشکلات و راه حل های آن در مسیر تولید انیمیشن آشنا می شود. (مدیریت نیرو، تنظیم قرارداد، مشکلات مربوط به تولید، پیش‌تولید، پس تولید و… ) از آموزش های این درس می باشد.
 • کارگردانی انیمیشن: کارگردان نقش کلیدی در تولید انیمیشن دارد. مدیریت تیم، پیش بردن خط داستانی بر اساس فیلمنامه و رهبری کل گروه در مراحل تولید و پیش‌تولید و پس تولید از وظایف کارگردان است. که با کمک تمرین های عملی در این درس، دانشجو با آنها آشنا می شود.
 • کارگاه متحرک سازی 1: به عنوان یک واحد کارگاهی دانشجو با انواع تکنیک های متحرک سازی تصویر ثابت، عروسک، آبجکت و … در انیمیشن آشنا می شود.
 • کارگاه متحرک سازی 2: این درس در ادامه واحد قبلی و به کمک آموزش و تمرین بیشتر مهارت های دانشجوی رشته انیمیشن را افزایش می دهد.
 • کارگاه متحرک سازی 3: در این واحد دانش آموخته شده قبلی در زمینه متحرک سازی به کمک تمرین های تخصصی، تکمیل می شود.
 • ایده یابی و خلاقیت: این درس جزئی از واحد های افزایش خلاقیت محسوب می شود و به هنرجو می آموزد که چگونه اتفاق ها و ذهنیات خود را به ایده های کاربردی در ساخت انیمیشن تبدیل کند.
 • سبک‌ها و تکنیک‌های انیمیشن: در این درس به آموزش تاریخچه و تکنیک های مختلف انیمیشن سازی پرداخته می شود و از خلال آن دانشجو با ساختار های انیمیشن در هر دوره، و پیشرفت رشته انیمیشن در طول زمان آشنا می شود.
 • فیلمنامه‌نویسی: با توجه به اینکه فیلمنامه نویسی انیمیشن یک رشته تخصصی است. دانشجو با اصول اولیه آن و روش های تبدیل ایده به فیلمنامه و پردازش داستان آشنا می شود.

آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته انیمیشن

دانشجویان رشته انیمیشن پس از فراغت از تحصیل و آموزش کامل می توانند وارد عرصه های شغلی زیر بشوند:

 • استودیوهای تبلیغاتی
 • آموزش نرم افزارهای مرتبط
 • استودیوهای تولید گیم
 • انتشارات ها
 • استودیوهای تولید انیمیشن
 • طراح استوری برد
 • طراحی کاراکتر
 • طراح بک گراند
 • طراح فضا
 • طراحی گرافیک

بسیاری از صنایع و تولیدات کشور در بخش های آموزش و تبلیغات نیازمند نیروهای ماهر تصویرگر، طراح و تولید کننده انیمیشن هستند که دانش آموختگان رشته انیمیشن می توانند در این فضاها مشغول به کار شوند. ساخت و تولید انیمیشن در دنیا محدود به آثار سینمایی و تلویزیونی نیست. بخش عمده تولید انیمیشن به حوزه تبلیغات اختصاص دارد. ساخت انیمیشن های تبلیغاتی، از مشاغل پردرآمد در ایران و سایر نقاط دنیاست. البته این درآمد به سبک و کیفیت کار تولیدی بستگی دارد. علاقه مندان به حوزه انیمیشن می توانند به شرط داشتن مهارت های لازم و خروجی با کیفیت از درآمد بالای این کار بهره مند شوند. به یاد داشته باشید همیشه بهترین درآمد مربوط به حرفه ای های این عرصه است.

شبیه سازی پرش انسان به صورت فریم، فریم در انیمیشن
شبیه سازی پرش انسان به صورت فریم، فریم در انیمیشن

بازار کار رشته انیمیشن در ایران

به دلیل استفاده از انیمیشن در ساخت تبلیغات و گسترش رسانه های تصویری، رشته انیمیشن از بازار کار مناسبی برخوردار است. همچنین به دلیل امکان انجام هر بخش از یک پروژه انیمیشن به صورت مجزا و توسط افراد مختلف امکان دورکاری در این رشته فراهم است. این امر به شما امکان می دهد به مرور و با کسب مهارت و تجربه بیشتر با شرکت معتبر خارجی نیز همکاری کنید.

برای تولید انیمیشن، بازی و تبلیغات همواره به نیروهای متخصصی چون طراح، مدل ساز و انیماتور نیاز است. و با توجه به فرآیند تولید ابتدا طراحی های هر پروژه صورت می گیرد و پس از آن باقی مراحل پیش می رود.

تمام اشخاصی که قصد اشتغال و موفقیت در بازار کار را دارند می بایست علاوه بر دانش و مهارت تخصصی در رشته خود با مهارت ها و آموزش های تعامل در محیط های جمعی و با افراد مختلف نیز آشنا باشند. کسب موقعیت های شغلی بهتر و تعامل سازنده با سایر افراد گروه، در گرو داشتن مهارت های ارتباطی پویا و فراگیر است که به آن (مهارت های نرم) می گویند.

تحصیلات رشته انیمیشن در داخل ایران

علاقه مندان می توانند در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته انیمیشن در داخل کشور شرکت کنند و برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به رشته هایی مانند فلسفه هنر و یا پژوهش هنر وارد شوند.

ابزارهای دیجیتالی بخش گسترده ای از دنیای انیمیشن امروز جهان را شکل می دهند
ابزارهای دیجیتالی بخش گسترده ای از دنیای انیمیشن امروز جهان را شکل می دهند

امکانات تحصیل در رشته ی انیمیشن خارج از ایران

کشور کانادا با توسعه روز افزون شرکت های بازی سازی و انیمیشن یکی از بهترین مقاصد جذب علاقه مندان این حوزه است. رشته انیمیشن در کالج به صورت متمرکز و تخصصی تر در شاخه های مختلفی نظیر طراحی کاراکتر، طراحی فضا، طراحی جلوه‌های ویژه، طراحی استوری‌برد و… ارائه می شود. همچنین رشته های نزدیک با انیمیشن به عنوان تحصیلات دانشگاهی در دوره کارشناسی در کشورهای مختلف ارائه می شود. امکان تحصیل در دانشگاه های آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان با رشته طراحی برای انیمیشن در مقطع کارشناسی ارشد فراهم است. رشته هنرهای خلاق، دیزاین و فاین آرت نیز در مقطع دکترا برای ادامه تحصیل در اکثر نقاط دنیا وجود دارد.

از ضرورت های مهم برای تحصیل در یک کشور خارجی آموختن زبان انگلیسی و زبان کشور مقصد است. برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی باید یکی از گواهینامه های بین المللی مانند تافل، آیلتس و دولینگو را بدست بیاورید.

میزان هماهنگی دروس ارائه شده در دانشگاه با نیازهای امروز بازار کار در انیمیشن

با توجه به اینکه رشته انیمیشن یک حوزه مهارتی است، آموزش های تئوریک تنها 20 درصد دانش مورد نیاز دانشجو برای آمادگی کسب شغل در آینده را پوشش می دهد. اما تحصیل در کنار اساتید با تجربه، تمرین و دیدن شیوه های کار از نزدیک به درک نحوه ی انجام فرآیند کمک شایانی می کند. در دروسی مانند طراحی فضا و طراحی کاراکتر با توجه به آموزش مستقیم استاد و انجام پروژه های شبیه سازی شده از سفارش های واقعی، دانشجو برای ورود به بازار کار تا حدودی آماده خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. Rm می گوید

  سلام..ببخشید من رشتم انسانیه ولی میخوام رشته انیمیشن در دانشگاه بردارم؟باید کنکور هنر بدم؟چرا توی دانشگاه ها رشته انیمیشن پیدا نکردم؟
  چه اقداماتی انجام بدم؟

  1. آکادمی آرته می گوید

   رشته انیمیشن و یا پویا نمایی معمولا در دانشگاه سمنان و در دانشگاه صدا و سیمای تهران ارائه می گردد. در دانشگاه صدا و سیما نیز دارای مصاحبه ی شغلی خواهید بود.
   همچنین می توانید لینک زیر را مطالعه کنید :
   https://www.artehacademy.com/%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%85%db%8c%d8%b4%d9%86/

 2. Hgv می گوید

  سلام من رشتم گرافیک رایانس اما به انیمیشن سازی علاقه دارم باید چیکار کنم ؟

  1. آکادمی آرته می گوید

   وقت بخیر. شما میتونین در انتخاب رشته, رشته ی انیمیشن رو انتخاب کنین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.