رشته آهنگ سازی

2 1,063
تا دیر نشده مشکلتو بگو به مشاورت بگم:
منابع کنکور هنر چی هستن ؟

میدونی که اگه منابع اشتباهی بخونی کل زحماتت هدر میره ، در نهایت سر جلسه کتکورت تو هستی و کلی سوال که نمیدونی از کجا اومدن چون منابع درستی رو نخونده بودی ! آکادمی آرته ارائه کننده دقیق ترین منابع کنکو هنر با توجه به سطح درسی ، هدف و علاقته . لیست معتبر ترین منابع درسی رو از ما بگیر

دریافت مشاوره
چطوری باید برنامه ریزی انجام بدم؟

دانش آموزایی هستن که روزی 12 ساعت تلاش میکنن ولی با سرعت 200 کیلومتر توی مسیر اشتباهی درس میخونن! چون برنامه ریزی خوبی ندارن . اگه دنبال یه رتبه خفن توی سال کنکورت هستی و میخوای رو صندلی یکی از بهترین دانشگاه ها بشینی باید بدونی که برنامه ریزی اصولی با متد های روز جهان حرف اول رو برای موفقیتت میزنه . آکادمی آرته ارائه کننده جدید ترین متد های آموزشی و مطالعه هست که هر سال کلی رتبه برتر داره . چرا تو رتبه امسال نباشی ؟

دریافت مشاوره
عدم تمرکز وسط درس خوندن

تمرکز بالا مثل یه جت سرعتی عمل میکنه ! اگه میخوای جت ببندی درس بخونی باید مهارت تمرکز رو یاد بگیری یادت باشه که تمرکز قابل پرورشه پس اگه خیلی بی تمرکزی و حسابی از دستش کلافه شدی وقتشه که این مهارت مهم و آموزش ببینی تا توی یه هفته از تموم کنکوریا جلو بزنی بهت قول میدم که نتیجه میده کافیه از تکنیکای جادویی تمرکز استفاده کنی

دریافت مشاوره
شیوه مطالعه درس هارو بلد نیستم

اگه امروز درس میخونی فردا یادت میره ، اگه با زور و فشار و اعصاب خوردی درسارو یاد میگیری ، اگه همش استرس داری که مطالبو تا روز کنکو فراموش کنی و سر جلسه هیچی یادت نمونده باشه ! جای نگرانی نداره کافیه یاد بگیری که شیوه درست و اصولی درس خوندن چطوریه اون موقع هست که از سال کنکورت کلی تجربه خوب برات میمونه ، دیگه دوران استرس و اعصاب خوردی تموم شده وقتشه که با متد های روز مطالعه آشنا بشی تا شاهد قبولی خودت توی دانشگاه مورد علاقه ات باشی ، آکادمی آرته ارائه کننده جدیدی ترین متد های روز دنیاست و کمکت میکنه به بهترین نحو درس بخونی کافیه مشکلتو به من بگی​

دریافت مشاوره
انتخاب رشته کنکور هنر

سالانه دانش آموزای زیادی هستن که بعد یه سال تلاش و زحمت فراوان با یه انتخاب رشته اشتباه همه تلاشاشون رو نابود میکنن ! انتخاب رشته مهم ترین مرحله کنکورته که باید توسط یه فرد متخصص انجام بشه . میدونیم که خیلیا با رتبه های فوق العاده دانشگاه های بدی قبول شدن ، چون انتخاب رشته رو دست کم گرفتن حواست باشه که زحمتای یه سالتو به باد ندی . آکادمی آرته کمکت میکنه بهترین دانشگاه رو با رتبه ای که کسب کردی قبول بشی

دریافت مشاوره
مشکل کند خوانی شدید دارم

خیلی از دانش آموزا درگیر مطالعه لاکپشتی شدن ! به جای اینکه توی 24 ساعت کلی درس و کتاب بخونن همه وقتشون سر چندتا دونه درس گرفته میشه . دقیقا توی همون ثانیه هایی که داره میگذره کلی کنکوری با یاد گرفتن شیوه های تند خوانی و مطالعه سرعتی دارن مثل جت میرن جلو . وقتشه که تو هم این مهارت و یاد بگیری و بتونی بدون فشار و با سرعت و کیفیت خیلی بالایی از رقیبات جلو بزنی . تا کی میخوای اون عقب وایستی و با سرعت لاکپشتی حرکت کنی ؟​

دریافت مشاوره

ظرفیت و دانشگاه های پذیرنده، بازار کار، آینده شغلی، درآمد

در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته های کنکور هنر، معرفی گرایش آهنگسازی از رشته کارشناسی موسیقی می‌پردازیم.

طبق تعریف شورای عالی انقلاب فرهنگی، دوره کارشناسی آهنگسازی یکی از دوره ­های آموزش عالی است که هدف آن رشد خلاقیت­‌های آهنگسازی با بهره‌گیری از علم موسیقی جهانی متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی است.موسیقی، هنری است که در تمامی مراسم و آیین  های گوناگون جوامع بشری اعم از مذهبی، جشن و شادمانی، جنگ و ستیز و … همواره در انتقال اندیشه و احساسات انسانی موثر واقع شده است. به تعبیر بتهوون، آهنگساز برجسته‌ی آلمانی: آنجا که زبان از سخن گفتن باز می‌ایستد، موسیقی آغاز می‌شود.
در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته آهنگسازی، معرفی رشته های ارشد مجموعه هنرهای موسیقی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازار کار این رشته ارایه می‌شود.

آهنگسازی چیست؟

آهنگساز شخصی است که آثار موسیقی را تألیف می‌نماید. آهنگساز در حقیقت نویسنده‌ی موسیقی است که با احاطه‌ی کامل به علم موسیقی ایده‌های فکری خود را در قالب موسیقی به رشته‌ی نگارش درمی‌آورد.

آهنگسازی این نیست که شخص ملودی بسازد یا تنها در صورتی که قطعه‌ای موسیقایی ساخت وی لقب آهنگساز را به خود نسبت دهد؛ آهنگساز باید به علوم مختلف موسیقی از جمله رهبری ارکستر، سازشناسی، سازبندی، هارمونی، پُلی‌فونی، کنترپوان و… که لازمهٔ کار آهنگسازی است آگاه باشد. فردی که تنها ملودی می‌سازد و آن را به شخص دیگری برای سازبندی می‌سپارد، آهنگ‌ساز به‌ شمار نمی‌آید و نغمه‌پرداز یا نواساز است. اما اگر کسی دیگر مقولات آهنگ‌سازی یعنی ملودی، هارمونی و سازبندی را با هم پیش ببرد یک آهنگ‌ساز به‌ شمار می‌رود.

آهنگساز می‌بایست یک ساز را به خوبی بنوازد. در حقیقت در دنیای موسیقی، به دلیل نیاز به دانش زیاد و گستردگی کار آهنگسازی، از وی به عنوان دانشنامهٔ موسیقی نام می‌برند.

توانایی های مورد نیاز برای ورود به رشته آهنگسازی

آهنگسازی نیز مانند هر رشته هنری دیگری به توانایی‌های جسمی و ذهنی مخصوص به خود نیازمند است. توانایی شنیداری بالا یا اصطلاحاً گوش خوب، اولین و شاید مهم‌ترین توانایی مورد نیاز برای  آهنگسازی است. خلاقیت هنری و علاقه فراوان به ساخت قطعات موسیقی در کنار دارا بودن استعداد ذاتی در موسیقی از دیگر شروط لازم برای ورود و موفقیت در این رشته است. معمولاً استعداد موسیقی در دوران کودکی و با حضور در کلاس‌های آموزش موزیک به خوبی نمایان می‌شود. ترکیب استعداد و پشتکار در کنار آموختن علم موسیقی، فراگیری مهارت های ارتباطی مناسب و آشنایی با تکنولوژی های روز در زمینه ساخت موزیک، از عوامل تضمین کننده‌ی موفقیت فرد در این زمینه است.

سرفصل دروس رشته آهنگسازی در مقطع کارشناسی

در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

تعداد کل واحدها :  125 واحد

دروس عمومی : 20 واحد

دروس پایه : 26  واحد

دروس اصلی : 28  واحد

دروس تخصصی : 61 واحد

بیشتر بخوانید : منابع کنکور موسیقی

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
معارف اسلامي (1) 2 متون اسلامي و ريشه‌هاي آن 2
معارف اسلامي (2) 2 فارسي 3
اخلاق و تربيت اسلامي 2 زبان خارجي 3
انقلاب اسلامي و ريشه‌هاي آن 2 تربيت بدني (1) 1
تاريخ اسلامي 2 تربيت بدني (2) 1

دروس پایه رشته آهنگسازی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
تحلیل مبانی نظری موسیقی 2 هارمونی (1) 2
سرایش (1) 2 هارمونی (2) 2
سرایش (2) 2 مبانی فیزیک صوت 2
سرایش (3) 2 پیانوی عمومی (1) 2
سرایش (4) 2 پیانوی عمومی (2) 2
تربیت شنوایی (1) 2 پیانوی عمومی (3) 2
تربیت شنوایی (2) 2

دروس اصلی رشته آهنگسازی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
پیانو (4) 2 تاریخ موسیقی جهان (2) 2
پیانو (5) 2 آشنایی با موسیقی ایران (1) 2
پیانو (6) 2 آشنایی با موسیقی ایران (2) 2
آشنایی با آهنگسازی قرن بیستم 2 پیوند شعر و موسیقی آوازی 2
آواز جمعی (1) 1 کاربرد کامپیوتر در موسیقی 2
آواز جمعی (2) 1 سازشناسی موسیقی ایرانی 2
تاریخ موسیقی ایران 2 سازشناسی موسیقی جهانی (1) 2
تاریخ موسیقی جهان (1) 2 سازشناسی موسیقی جهانی (2) 2

دروس تخصصی رشته آهنگسازی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
هارمونی (3) 2 ارکستراسیون (2) 2
هارمونی (4) 2 ارکستراسیون (3) 2
کنترابوان (1) 2 ارکستراسیون (4) 2
کنترابوان (2) 2 آهنگسازی (1) 2
کنترابوان (3) 2 آهنگسازی (2) 2
کنترابوان (4) 2 آهنگسازی (3) 2
 فرم مقدماتی موسیقی 2 آهنگسازی (4) 2
فرم موسیقی (1) 2 آهنگسازی (5) 2
فرم موسیقی (2) 2 پارتی تور خوانی 2
فرم موسیقی (3) 2 آهنگسازی براساس موسیقی ایرانی (1) 2
فرم موسیقی (4) 2 آهنگسازی براساس موسیقی ایرانی (2) 2
هارمونی یراتیک (1) 1 تجزیه و تحلیل موسیقی محلی  ایران 2
هارمونی یراتیک (2) 1 پایان نامه 6
ارکستراسیون (1) 2

ظرفیت رشته آهنگسازی و دانشگاه‌های پذیرنده در انتخاب رشته هنر

طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور موسیقی، مجموع ظرفیت رشته آهنگسازی در انتخاب رشته دانشگاه‌های سراسری در سال تحصیلی 95 – 96، 74 نفر بوده است. در دوره روزانه ظرفیت پذیرش 10 نفر، در دوره نوبت دوم ( شبانه ) 4 نفر و در غیرانتفاعی ظرفیت پذیرش رشته آهنگسازی 60 نفر بوده است. در جدول زیر ظرفیت و لیست دانشگاه‌های پذیرنده‌ی رشته آهنگسازی در کنکور سراسری به تفکیک هر دوره مشخص شده است.

ظرفیت رشته آهنگسازی

روزانه ( تحصیل رایگان ) نوبت دوم ( شبانه ) ظرفیت مازاد پردیس خودگردان پیام نور غیرانتفاعی
10 4 0 0 0 60

لیست دانشگاه های پذیرنده‌ی رشته آهنگسازی

نوع دوره نحوه پذیرش نام دانشگاه استان دانشگاه نام رشته جنسیت پذیرش ظرفیت
روزانه با آزمون دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس کرج) البرز آهنگسازی زن – مرد 8
نوبت دوم با آزمون دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس کرج) البرز آهنگسازی زن – مرد 4
غیرانتفاعی صرفا با سوابق تحصیلی موسسه غیرانتفاعی کمال الملک – نوشهر مازندران آهنگسازی زن – مرد 60
روزانه با آزمون – مناطق محروم دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس کرج) البرز آهنگسازی زن – مرد 2

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه‌ی انتخاب رشته‌ی آهنگسازی می‌توانید با همکاران ما در آکادمی تخصصی کنکور هنر آرته تماس بگیرید.

[adguru adid=”1084″]

وضعیت ادامه تحصیل در رشته آهنگسازی در مقاطع بالاتر

رشته‌ی موسیقی گرایش آهنگسازی در ایران تا مقطع کارشناسی ارشد ارایه می شود و افراد علاقه‌مند به تحصیل در مقطع دکترای موسیقی، ناچار به خروج از کشور برای ادامه تحصیل می‌باشند.

بازار کار و آینده شغلی رشته آهنگسازی در ایران

آهنگسازی مقوله ایست که هیچ پایانی را نمی‌توان برای آن متصور شد. به تعداد افراد روی زمین، سلیقه‌ی متفاوت در موسیقی وجود دارد و خلاقیت آهنگساز است که می تواند این سلایق را پوشش دهد. در حقیقت گستره بازار کار و کسب موفقیت در آینده‌ی شغلی دانشجویان و فارغ التحصیلان موسیقی به میزان گستردگی خلاقیت و نوآوری آن‌هاست. در کنار این ها داشتن مهارت کاری، ذوق هنری، علاقه و پشتکار به همراه توانایی ایجاد ارتباطات در زمینه شغلی از دیگر عوامل تعیین کننده‌ در بازار کار رشته آهنگسازی است.

فرصت های شغلی رشته آهنگسازی 

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی آهنگسازی علاوه بر حضور موثر در عرصه فعالیت‌های خصوصی مانند راه‌اندازی استودیو موسیقی، تدریس در آموزشگاه‌های آزاد موسیقی، ساخت موسیقی متن آثار سینمایی و تئاتر، ساخت موسیقی برای کودکان، ساخت آثاری برای مناسبت‌های گوناگون و … می‌توانند در فعالیت‌های حرفه‌ای آموزشی و مشاوره‌ای بخش‌های مختلف دولتی و نیمه دولتی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری‌ها نیز شرکت نمایند.

درآمد و حقوق رشته آهنگسازی در ایران

درآمد رشته‌ی آهنگسازی به متغیرهای زیادی وابسته است. ه عنوان نمونه با توجه به اینکه در جایی استخدام باشند و یا به صورت ساعتی کار کنند، دستمزد متفاوتی دریافت می‌کنند. افرادی که در این رشته استخدام می شوند، حقوق متوسطی طبق ابلاغیه وزارت کار دریافت می کنند. افرادی که به شکل خصوصی یا در آموزشگاه های آزاد به تدریس می پردازند، گرچه مزایای شغلی های دولتی را ندارند، اما در صورت چند شغله بودن می توانند درآمد خیلی خوبی را داشته باشند. البته درآمد افرادی که در آموزشگاه‌ های آزاد تدریس می کنند، بستگی به ساعت تدریس، تعداد شاگردها دارد. متوسط حقوق ماهانه مشاغل این حوزه مبلغی حدود 4 تا 5 میلیون تومان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. امام خمینی می گوید

    سلام بنظرم ایران عالیه.

    1. آکادمی آرته می گوید

      وقت بخیر بله میتونه باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.